Wieża Babel z widokiem na Jasną Górę?

Lubię być zaskakiwany w kreatywny sposób. Szczególnie wtedy, kiedy zaskoczenie bezpośrednio ma związek z jakąś z dziedzin, które lubię wyjątkowo. Będą kilka dni temu w centrum Częstochowy nie miałem pojęcia, że mogę zostać zaskoczony prawdziwą, street artową perełką. Co jak co, ale wizerunek świętego miasta nie kojarzy mi się z wizerunkiem miasta bogatego w sztukę współczesną w ogóle, a tym bardziej jeśli chodzi o jakikolwiek przejaw street artu. A tu proszę. Okazuje się, że Częstochowa jako miasto wcale nie jest tak konserwatywna jakby się wydawało.

Jak tylko będziecie szli deptakiem w stronę Jasnej Góry, na wysokości KFC zerknijcie koniecznie w prawo. Oczom waszym ukaże się nomen omen biblijny obraz. Wieża Babel. Swoją drogą trzeba mieć tupet by chcieć wkomponować w wizerunek miasta właśnie ten obraz. Ale jak się okazuje, autor na swoją obronę ma całkiem rozsądne wytłumaczenie swojego dzieła. Tomasz Sętowski, bo o nim cały czas mowa, tłumaczy swoje dzieło tym, że ma ono zmuszać do refleksji. Na co dzień niby wszyscy mówimy tym samym językiem, ale gdy przychodzi co do czego, bardzo ciężko jest się dogadać. No i Wieża Babel ma być właśnie symbolem, który nam to dobitnie przypomina.

Sylwetki samego artysty mam nadzieję, że nie muszę wam przytaczać. Jest to persona dość dobrze znana w świecie sztuki współczesnej, a jego obrazy to prawdziwy majstersztyk jeśli chodzi o przenoszenie wizji sennych, surrealistycznych na płótno.

Dodatkowym smaczkiem w wielkoformatowym dziele artysty jest to, że Tomasz postanowił w obraz wkomponować samego siebie. Dlatego na obrazie z budowli wystaje wielka głowa samego Sętowskiego. To też pokazuje dobitnie, że artysta ma tupet i lubi być w centrum uwagi.

Zastanawia mnie tylko jedno. Czy równie dobrze zrozumieją obraz pielgrzymki, które pojawią się tłumnie na placu obok dzieła już za około 10 miesięcy. Z jednej strony Wieża Babel, a w oddali Jasna Góra. Mam pewne przypuszczenia, że ktoś będzie chciał to dzieło zamalować… Ale może tylko ja widząc pielgrzymkę mam odruch obronny…

 

SZYBKA PRZERWA NA REKLAMĘ!

założyłem nowe konto na instagramie - obserwuj koniecznie!

5 komentarzy

Avatar przez Kacper Korzeniewski