W poszukiwaniu inspiracji – rozmawiam z Olą wild.rocks Foryś

Jak wycisnąć więcej ze swojego profilu na

Przez dość spory kawałek czasu zadawałem sobie to pytanie i nie umiałem znaleźć odpowiedzi, która by mnie satysfakcjonowała. Przez lata szukałem siebie, swojego stylu, wspólnego mianownika, który byłby tym, czym chcę dzielić się najbardziej. Odnalazłem to stosunkowo niedawno bo dopiero na przełomie 2019 i 2020.

Nawet nie wiecie ile bym dał za możliwość dorwania w swoje ręce korków z insta, kilka lat temu. 

Nie wiesz o czym mówię? Sprawdź koniecznie jeśli chcesz pchnąć swój instagram w lepszym kierunku. Ja po lekturze znalazłem odpowiedzi na wiele pytań, które nie dawały mi spokoju. Spodobało mi się to na tyle, że postanowiłem sięgnąć do źródła i pogadać chwilę z autorką czyli Olą Foryś, prowadzącą najpopularniejszy w Polsce profil uczący „jak skutecznie ogarniać insta”. 


Zacznijmy jak u Hitchcocka, z grubej rury. Nie znudził Ci się jeszcze ten cały instagram?

Nie :) 

Dlaczego Twoim zdaniem brzydki i niespójny instagram „nie działa”?

Nie powiedziałabym, że nie działa. W końcu wszyscy znamy konta które nie są szczególnie estetyczne, a odnoszą sukcesy na Instagramie. Ale wtedy “działa” przede wszystkim charyzmatyczna osobowość albo wyjątkowo nośna tematyka (np. kontrowersyjna).

Nie zmienia to faktu, że Instagram jest mocno wizualną platformą. Czy to posty w feedzie czy w eksploruj – najpierw widzimy zdjęcia – nie opis. Dlatego aspekty estetyczne wciąż mają duże znaczenie na Instagramie.

Skąd pomysł by uczyć innych jak mają prowadzić swój instagram? Co było Twoim „momentem” który pchnął te pierwsze domino, a dalej już poooszło?

Ludzie sami mnie pytali o porady dotyczące Instagrama. Zamiast ciągle odpisywać na te same pytania w wiadomościach prywatnych zaczęłam dzielić się wiedzą o Instagramie na Insta Stories.

Budzisz się rano i okazuje się, że instagram przestał istnieć. Puff i wyparował – co robisz?

Wchodzę na pracuj.pl i szukam pracy jako UX (tym się zajmowałam zawodowo przez ostatnie kilka lat).

Jaki jest Twoim zdaniem przepis na sukces na instagramie i jaką rolę dziś dla Ciebie odgrywa liczba obserwujących, gdy jest już – jakby to ująć – niemała ;-) ?

Przepis na sukces? To taki istnieje?
Natomiast co do liczby obserwujących – duża liczba siłą rzeczy daje mi większy zasięg, a jednocześnie uwiarygadnia mnie w tym czym się zajmuję.

Jaka najdziwniejsza lub najbardziej osobliwa przygoda spotkała Cię w związku z instagramem?

Kiedyś miałam w opcjach kontaktu ustawiony numer telefonu. Do tej pory pamiętam jak się przestraszyłam kiedy jakiś dowcipniś zadzwonił do mnie z wyznaniem miłości. Na szczęście na tym się skończyło, a ja natychmiast po tej akcji usunęłam numer z opcji kontaktu.   

Pracowałaś jako specjalistka od UX. Jest coś na instagramie co Cię kłuje w oczy i co byś na pewno poprawiła, gdyby nadarzyła się taka okazja? A może jest coś, czego Ci brakuje i czekasz z wypiekami aż ktoś doda tę jedną, wymarzoną opcję?

Bardzo brakuje mi możliwości skontaktowania się z działem supportu. Rozumiem ideę “self service”, ale brak możliwości kontaktu w niektórych przypadkach jest naprawdę bardzo stresujący dla użytkowników i rodzi wiele niedopowiedzeń. 
Poza tym brakuje mi przycisku pozwalającego udostępnić u siebie czyjeś stories. 

Uwielbiam Twoje gifowe Q&A – jak się wpada na takie dobre pomysły? 

Przez przypadek :)
Zauważyłam, że Asia Pachla (@joannapachla) używa gifów na swoich stories i to zainspirowało mnie, żeby zrobić Q&A w którym odpowiedzi byłyby w formie gifów, a ewentualny tekst byłby tylko dodatkowym komentarzem. 5 lat pracy w korpo w końcu na coś się przydało :)

Pięciu ulubionych twórców z Polski, których Twoim zdaniem warto obserwować na instagramie to…

Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie – bo jest tego ZA DUŻO :)

Dwa szybkie pytania od moich widzów:

1. Jak rozkręcić konto o wąskiej specjalizacji?

Paradoksalnie łatwiej niż konto o szerokiej tematyce, bo ludzie mają lepszy powód żeby zostać na takim koncie.

Polecam tekst na moim blogu o niszowych kontach, którego autorką jest Wiktoria Korzeniewska, która prowadzi bookstagram o tematyce słowiańskiej. 

2. Jakie błędy popełniłaś na instagramie?

Moim największym błędem było to, że zbyt długo ignorowałam Insta Stories. Na swoje usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że było to też spowodowane tym, że w ciągu dnia do niedawna pracowałam na etacie i miałam mało okazji do pokazywania mojej codzienności. Teraz nadrabiam zaległości :)

Koniecznie sprawdźcie profil wild.rocks na instagramie

Ola dzieli się swoją wiedzą, pomysłami i przemyśleniami regularnie w postaci świetnie prowadzonych relacji. Co piątek angażuje masę kobiet (i nie tylko) do zabawy z okazji flower friday. No i prowadzi moją ulubioną sekcję pytań i odpowiedzi w gifowej odsłonie – jeśli jeszcze nie widzieliście, koniecznie musicie zobaczyć! 

wpadnij też do mnie na insta!

AVATAR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

zrób sobie prezent!

chcesz robić lepsze zdjęcia?

sprawdź koniecznie mój fotopomocnik i uwolnij swoją kreatywność teraz!